Model: HP Omni Book 5 Flip 14-FP0023
Processor: Intel Core 7 150U, up to 5.4 GHz
Graphics: Intel Graphics
Ram: 16 GB LPDDR5
SSD: 512 GB PCIe Gen4NVMe M.2 SSD
Display: 14-inch, 2K IPS (1920 x 1200), 300 Nits, Touchscreen
OS: Windows 11 Home
SKU: 14-FP0023
Categories: HP
Brand: HP
Processor: Intel® Core™ 7 150U (up to 5.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads)
Graphics: Intel® Graphics
Ram: 16 GB LPDDR5-5200 MT/s (onboard) Transfer rates up to 5200 MT/s. onboard
Keyboard: US English Backlit keyboard
Speakers: Dual speakers; HP Audio Boost
Webcam: 5MP IR camera
Battery: 4-cell, 68 Wh Liion polymer, 45 W USB Type-C® power adapter
Color: Glacier Silver Color
Warranty: 2 years Limited Warranty
| Processor Brand | Intel |
| Chipset Model | Intel 7-150U |
| Display Size | 14 inch |
| RAM | 16 GB |
| Storage Type | PCIe Gen4NVMe M.2 SSD |
| Graphics Model | Intel Graphics |
| Keyboard Type | US English Backlit keyboard |
| WebCam | 5MP IR camera |
| LAN | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Battery Capacity | 4-cell, 68 Wh |
| Other Features | Mic mute key |
| Warranty Details | 2 Years |
| Operating System | Windows 11 Home |
| USB 2 Port | |
| Processor Model | Core 7 150U |
| Display Type | IPS LED |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Storage Capacity | 512 GB |
| TouchPad | Yes |
| Speaker | Stereo Speaker |
| WiFi | WIFI 6 |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Adapter Type | 45 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | 12.32 x 8.66 x 0.73 in |
| Generation | 14th Generation |
| Display Resolution | FHD 1920 x 1200 |
| Bus Speed | 5200 MHz |
| Extra M.2 Slot | No |
| Graphics Type | Integrated |
| Microphone | Dual array digital microphones |
| HDMI Port | HDMI 2.1 port |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 1.65 kg |
| Processor Frequency | Up to 5.4 GHz with Turbo Boost |